• Girls Rugby Success

School Clubs 2017-18

 

DAY

MORNING

08:20–08:40

LUNCHTIME

13:25–14.00

AFTER SCHOOL

15:20-17:00

MONDAY

Homework

Activities

Mindfulness (Mr Leigh) Drama Studio

 

Science Homework (Mrs Begum/Mrs Blair) T21

Dr Who Club (Thomas Watson/Mrs Rawson) T10

Radio Club (Mr Whitehead/Mrs Cann) TC

Table Tennis (Mrs Richardson/Mrs Lidlow) Gym

School Choir (Miss Cox) M6

MFL Homework (Mrs Gubalova/Mrs Lopez) T20

Years 7-9 Maths Boost Club (Mr Fielding) R15

Fitness Club (Fitness Suite)

 

D of E Silver Training (Mr Nichols) T4

TUESDAY

Homework

Activities

5-a-side Football (Mrs Cook) Sports Hall

Pokemon Club (Mr Evans) T11

Radio Club (Mr Whitehead/Mrs Cann) TC

School Band (Miss Cox) M6

Fitness Club (Fitness Suite)

Freedom Club (Ollie McDonnell/Mr Reed) T12

Food Theory GCSE (Mr De Roeck) B3

Humanities Homework (Miss Beaney) B16

School Band Rehearsal Week B only (Miss Cox) M6

School Production Rehearsal (Mr Leigh) Drama Studio

Business Coursework (Miss Savige) B3

Jewellery Club (Mr Birch) B2

Fitness Club (Fitness Suite)

Rugby Club (PE Dept)

Netball Club (PE Dept)

 

 

WEDNESDAY

 

Homework

Activities

 

Sewing Club (Mrs Holt/Miss Smith) T13

Table Tennis (Mrs Richardson/Mrs Newlyn) Gym

Ukulele Club (Miss Cox) M6

Freedom Club (Ollie McDonnell/Mr Reed) T12

Fitness Club (Fitness Suite)

 

 

Maths Revision (Mrs Thomson) Maths Dept

Warhammer Club (Mr Nichols) Library

Basketball (PE Dept)

Girls Football (PE Dept)

Fitness Club (Mr De Roeck) Fitness Suite

 

THURSDAY

Homework

Activities

Dr Who Club (Thomas Watson/Mrs Blair) T12

Film Club (Mrs Davie) T3

Girl Club (Mrs S Cook) T10

Animation Club (Mrs Mitchell/Mrs Johnson) T21

Radio Club (Mr Whitehead/Mrs Cann) TC

Hair and Beauty (Mrs Baker) Salon

Fitness Club (Fitness Suite)

Pokemon Club (Mr Evans) T11

School Production Rehearsal (Miss Cox) M6

Prep Band (Miss Edmonson) M5

Years 7-9 Geography Club (Mrs Logan) B17

 

 

FRIDAY

Homework

Activities

 

Gardening (Mrs Martin/Mrs Hills/Mrs Paine) Shed

Drawing and Colouring Club (Mrs Butlin/Mrs Mitchell) T10

Music Theory (Miss Cox) M6

Journalism Club (Mrs Finlay) R11

Film Club (Mrs Davie) T3

Magic Club (Mr Dobson) R7

Fitness Club (Fitness Suite)

Zumba (Miss Smith) Dance Studio

 

Fitness Club (Mr De Roeck) Fitness Suite